Štěpánův příběh

Štěpán Ruda, majitel biofarmy Vojetice a vyhlášené hospůdky U Štěpána, která dnes patří mezi naši gastronomickou špičku, si prošlapal svou podnikatelskou cestu od začátku.

 

Pevné kořeny

Vyrůstal na Šumavě. Do 12 let v nedalekém Pařezí, a poté se s rodiči přestěhovali na statek prarodičů ve Vojeticích, kde společně hospodařili. I když ho život několikrát zavál i do jiných míst, nakonec se vrátil a usadil se tu natrvalo.

 

Rodičovská inspirace

Na počátku byl sen jeho rodičů o vlastním penzionu a podnikání v agroturistice. Penzion nevyšel, agroturistika ano. Dva kempy, které patří k farmě, přitáhly každé léto své návštěvníky.

Štěpán Ruda

V té době Štěpán nemohl najít práci, a tak hodně času trávil doma a staral se o zvířata. Pak začali stavět hospůdku, s původním záměrem vařit pro návštěvníky kempu. Ve Štěpánovi se začala rodit vize vlastního podniku, podle jeho představy.

 

Jasný záměr

Jak chtějí pečovat o své hosty, věděli hned na začátku podnikání v agroturistice. Nastavili si jasná pravidla a podmínky: Být co nejvíc soběstační pro zásobování kuchyně, mít ekologicky čistý bio chov a vlastní, doma vypěstované, kvalitní suroviny pro vaření.

O farmu se nyní starají rodiče, o hospůdku Štěpán se svou manželkou Zdeňkou od roku 2008.

 

Výzvy a posuny

První dva roky trávil Štěpán zavřený v kuchyni. Téměř stejně dlouho trvalo, než poskládal spolehlivý a fungující tým lidí. Skoro nezbýval čas a síly rozvíjet podnik i „zvenku“. Přišly i těžké chvíle, kdy se ženou zvažovali, že skončí.

Rozhodli se držet vysoký standard v kvalitě jídla, prostředí i služeb, a to něco stojí. Trvalo čas, než si do hospůdky našla cestu klientela, která ví, co chce a dokáže to ocenit.

 

Ano, šéfe!

Produkce pořadu „Ano, šéfe!“ dostala na hospůdku tip a oslovili je. Návštěva Zdeňka Pohlreicha a odvysílání pořadu bylo pro hospůdku průlomové. „Šéfovi“ se podnik i místo líbilo a jeho dobré rady, kterými se Štěpán začal řídit, přinesly brzy své ovoce.

 

Širší vize, propojování

Dnes je Štěpán Ruda ve svém podniku spíše v manažerské roli. Z původních dvaceti večeří v létě pro ubytované v kempech se hospůdka rozrostla na celoroční provoz, kam přijíždějí lidé i z velké dálky a není výjimkou, že v sezóně je potřeba rezervovat si místo i několik dní předem. V soukromém životě je Štěpán už dvojnásobným tatínkem dcer Zdeničky a Aničky. S manželkou Zdeňkou dál společně tvoří a rozšiřují podnik o další aktivity, jako je např. výroba vlastních zavařenin a konzerv, pěstování a zpracování bylin, ovocný sad… V plánech a vizích je toho ještě spoustu!